Past Champions

NSDA (NFL) National Champions
Year Winner
2018 Luke Tillitski (Charlotte Latin) - Congressional Debate (Senate)
2011 Priyang Shah (Myers Park) - Congressional Debate
2009 Josh Zoffer & Robert Kindman (Durham Academy) - Public Forum Debate
2008 Caleb Frye & Meredith Potter (Pinecrest) - Public Forum Debate
1992 Jay Steed (Providence) - Lincoln Douglas Debate
1987 Bailey Irwin (West Charlotte) - Lincoln Douglas Debate
1985 Jeff Grizzell & David Bearce (High Point Andrews) - Policy Debate
1971 Westley Warren (High Point Central) - Boy's Extemporaneous Speaking
1939 Mackie Quave (Ashevile) - Radio Speaking
NCFL Grand National Champions
Year Winner
2017 Maya Arora (Cape Fear) - Lincoln Douglas Debate
2017 Aman Singh (NCSSM) - Dramatic Performance
2017 Samhitha Sunkara (Ardrey Kell) - Extemporaneous Speaking
2017 Clay Cooper (Pinecrest) - Oral Interpretation
2012 Michael Adams & Kyle Newman (Pinecrest) - Public Forum Debate
NC Public Forum Debate State Champion
Year Winner
2018 Ella Icard - Sahaj Zalavadia (Myers Park)
2017 Anna Cloud - Aneesha Raj (North Mecklenburg)
2016 Charles Brady - Samuel Wood (Ardrey Kell)
2015 Collin Brown - Caroline Wechsler (Durham Academy)
2014 Sebastian Ix – Connor Hees (Pinecrest)
2013 Elaine Kearney – Alex Snyder (Pinecrest)
2012 Shiamak Ratra – Sameer Aery (Ardrey Kell)
2011 Ariel Katz – Justin Katz (Durham Academy)
2010 Jeremy Miranda – Conner Taylor (North Mecklenburg)
2009 Grace Wallack – DeDe Pless (Durham Academy)
2008 Mikie Rooney – Andrew Copeland (Cary Academy)
2007 Co-Champions: Caleb Frye – Elysia Tegui-in (Pinecrest); Katherine Buse – Brooke Hartley (Durham Academy)
2006 Co-Champions: Kim Quach – Diana Norton (Myers Park); Ian Sharma – Teresa Reed (Myers Park)
2005 Co-Champions: Carlyn Cowen – Stephen West (East Chapel Hill); Davis Bennett – Jacob Boehm (East Chapel Hill)
2004 J.J. Raynor – Teresa Reed (Myers Park)
2003 Alisha Shalon – Uzma Khan (Massey Hill Classical)
NC Lincoln Douglas Debate State Champion
Year Winner
2018 David Edwards (Charlotte Catholic)
2017 Anna Marsicano (Ardey Kell)
2016 Tejal Patwardhan (NCSSM)
2015 Derek Brown (Durham Academy)
2014 Laura Cabana (Cary Academy)
2013 Lisa Fan (NC School of Science & Math)
2012 Allyesha Hall (SandHoke Early College)
2011 Raghav Bansal (Durham Academy)
2010 Josh Zoffer (Durham Academy)
2009 Josh Zoffer (Durham Academy)
2008 Arjun Chandran (Cary Academy)
2007 Co-Champions: Robert Thorstad and Kevin Cotter (Cary Academy)
2006 Yash Shah (Myers Park)
2005 Ben Belser (Asheville)
2004 Co-Champions: Keith Pocaro and Haley Nix (Cary Academy)
2003 Ben Belser (Asheville)
2002 Rebecca Chasnovitz (Enloe)
2001 Rebecca Chasnovitz (Enloe)
2000 Robert Rutherford (Myers Park)
1999 Nate Buchannon (Myers Park)
1998 Virginia Jordan (Asheville)
1997 Co-Champions: Kathy Zeisel and Allon Kedem (Chapel Hill)
1996 Adam Green (Northwest Guilford)
1995 Erin Nicholson (Chapel Hill)
1994 Page Elledge (Pine Forest)
1993 Omar Ricks (Myers Park)
1992 Travis Smart (Chase)
NC Congressional Debate State Champion
Year Winner
2018 Elizabeth Propst (Asheville)
2017 Meet Jain (Ardrey Kell)
2016 Douglas Dubrowski (Ardrey Kell)
2015 Douglas Dubrowski (Ardrey Kell)
2014 Ted Waechter (Cary Academy)
2013 David Farrow (Charlotte Latin)
2012 Porter Nenon (Myers Park)
2011 Wilson Parker (Asheville)
2010 Alex Boudreau (Asheville)
2009 Ben Berk (Pinecrest)
2008 Katlin Christian (Pinecrest)
2007 Nick Ochsner (Massey Hill Classical)
2006 Jonathan Jerome (Myers Park)
2005 David Rotberg (Myers Park)
2004 Cliff Wu (Myers Park)
2003 Zachary Dussault (Myers Park)
2002 Larry Shaheen (Providence)
2001 Justin Johnson (Cape Fear)
2000 Jonathan Peele (South View)
1999 Jeff Gonzalez (Seventy-First)
1998
1997 Jeremy Hall (Cape Fear)
NC Extemporaneous Speaking State Champion
Year Winner
2018 Anoova Guthakonda (Ardrey Kell)
2017 Samhitha Sunkara (Ardrey Kell)
2016 Collin Brown (Durham Academy)
2015 Connor Leech (Durham Academy)
2014 Jacob McHugh (Ardrey Kell)
2013 Mark Cohen (Durham Academy)
2012 Mark Cohen (Durham Academy)
2011 Nathaniel Donahue (Durham Academy)
2010 Nathaniel Donahue (Durham Academy)
2009 Elena Botella (Myers Park)
2008 Leah Elliott (Pinecrest)
2007 Vriti Jain (East Chapel Hill)
2006 Kaitlin Niccum (Jack Britt)
2005 Kaitlin Niccum (Jack Britt)
2004 Will Harbor (Cary Academy)
2003 Ed Winstead (Cary Academy)
2002 Chris Dickson (Providence)
2001 Annabelle Pereira (Myers Park)
2000
1999
1998
1997 Charlie St. Claire (Enloe)
1996 Jenny Chang (Enloe)
NC Original Oratory State Champion
Year Winner
2018 Amy Murdock (Ardrey Kell)
2017 Cadyn Davis (Croatan)
2016 Evan Spry (Central Cabarrus)
2015 Mitchell Koch (Myers Park)
2014 Andrea Zhang (Ardrey Kell)
2013 Alex Pope (North Mecklenburg)
2012 Colleen Watson (North Mecklenburg)
2011 Sarah VanSickle (Marvin Ridge)
2010 Milly Fotso (Northwest Guilford)
2009 Peacemaker Myoung (Seventy-First)
2008 Alex Kastanas (Myers Park)
2007 Ted Lee (East Chapel Hill)
2006 Dallas McKinney (North Mecklenburg)
2005 Lisandra Maisonet (Jack Britt)
2004 Renita Smith (Jack Britt)
2003 Autumn Perry (Cape Fear)
2002 Katie Chamblee (Myers Park)
2001 Genessa Jagdeo (Seventy-First)
2000
1999
1998
1997 Stacy Kiggins (Pine Forest)
1996 Heather McCune (Douglas Byrd)
NC Humorous Interpretation State Champion
Year Winner
2018 Emily Kohn (Durham Academy)
2017 Rafael Montes (Cumberland Polytechnic)
2016 Iris Brammer (Providence)
2015 Aman Singh (Ardrey Kell)
2014 Scotty Pruitt (Pinecrest)
2013 Micah Stubbs (Ardrey Kell)
2012 Scotty Pruitt (Pinecrest)
2011 Michael Griggs (Myers Park)
2010 Jenny Questell (Pinecrest)
2009 Izzy Francke (Myers Park)
2008 Patrick Wright (Ben L. Smith)
2007 Brittany Willis (Massey Hill Classical)
2006 Jon Johnson (North Mecklenburg)
2005 Lauren Powell (Cape Fear)
2004
2003 Grant Hengeveld (T.W. Andrews)
2002 Stephanie Ouzts (Seventy-First)
2001 Fantacia Rodriguez (Massey Hill Classical)
2000
1999
1998
1997 Angie Mabe (Ledford)
1996 Franklin Souther (High Point Central)
NC Dramatic Interpretation State Champion
Year Winner
2018 Kaylee Newcomer (Pinecrest)
2017 June Yom (North Mecklenburg)
2016 Aman Singh (Ardrey Kell)
2015 Uwa Akhere (Charlotte Catholic)
2014 Leah Mell (Providence)
2013 Antonio Rivera (North Mecklenburg)
2012 John Pope (Marvin Ridge)
2011 Blakeney Oliver (Chase)
2010 Blakeney Oliver (Chase)
2009 Fara SouBouti (Myers Park)
2008 Dallas McKinney (North Mecklenburg)
2007 Dallas McKinney (North Mecklenburg)
2006 Daniel McCall (E.E. Smith)
2005 Hayley Lovitt (Freedom)
2004
2003 Michelle Sechrest (Massey Hill Classical)
2002 Saduda Oyo (Cape Fear)
2001 Shannon Wallace (Southwest Guilford)
2000
1999
1998
1997 Stephanie Granth (North Mecklenburg)
1996 Saleena Terry (Enloe)
NC Duo Interpretation State Champion
Year Winner
2018 Emily Berry and Keny Dodson (Cumberland International)
2017 David Schnatter and Halah Little (Cary High School)
2016 Bennett Jones and Forrester Welch (Charlotte Latin)
2015 Gina Atkins and Alex Brookins (Providence)
2014 Adia McLaughlin – Scotty Pruitt (Pinecrest)
2013 Angel Proctor – Alexander Larsen (Chase)
2012 Jordan Abbatiello – Micah White (Central Cabarrus)
2011 Luke Miller – John Pope (Marvin Ridge)
2010 Brendan Nally – Mitchell Nally (Marvin Ridge)
2009 Hunter Ocheltree – Kyle Ocheltree (Pinecrest)
2008 Ted Lee – Sunhay You (East Chapel Hill)
2007 Hayley Brower – Alex Gowan (Chase)
2006 Darrell Purcell – Arielle DeDeaux (E.E. Smith)
2005 April Butterbaugh – Lauren Powell (Cape Fear)
2004 Martha Smith – Ashley Lambeth (T.W. Andrews)
2003 LaTasha Shaw – Niya McLaurin (Seventy-First)
2002 Adam Nace – Thomas Godwin (Terry Sanford
2001 Christopher Figgs – Chasity Schriven (Seventy-First)
2000 Robert McKeown - Raymond Harmon (Seventy-First)
1999
1998
1997 Amanda Hunnard – Amanda McDonald (Cape Fear)
1996 Lilly Farrel – Megan Reynolds (Chapel Hill)
1995 Craven – Sykes (Randleman)
NC Impromptu Speaking State Champion
Year Winner
2018 Anoova Guthakonda (Ardrey Kell)
2017 Samhitha Sunkara (Ardrey Kell)
2016 Manisha Dubey (Ardrey Kell)
2015 Elizabeth Kingaby (Central Cabarrus)
2014 Jacob McHugh (Ardrey Kell)
2013 Elizabeth Kingaby (Central Cabarrus)
2012 Allen Worth (Asheville)
2011 George Hackmeister (East Carteret)
2010 Ben Denton (Pinecrest)
2009 Elena Botella (Myers Park)
2008 Michael Roubey (Durham Academy)
NC Oral Interpretation State Champion
Year Winner
2018 Letica Tuset (Research Triangle)
2017 Darlene Singui-Tanyi (Charlotte Catholic)
2016 Marsalis Atkins (Providence)
2015 Adia McLaughlin (Pinecrest)
2014 Adia McLaughlin (Pinecrest)
2013 Vanessa Ye (Ardrey Kell)
2012 Vanessa Ye (Ardrey Kell)
2011 Nathan Bailey (Marvin Ridge)
2010 Izzy Francke (Myers Park)
2009 Lauren Phelps (Myers Park)
2008 Christopher Harrow (North Mecklenburg)
2007 Ted Lee (East Chapel Hill)
2006 Jovan Jules (North Mecklenburg)
2005 Winston Fairley (Seventy-First) * then called Prose-Poetry
2004
2003 Katie Chamblee (Myers Park)
2002 Ryan Yamada (Myers Park)
2001 Anthony Stokes (Massey Hill Classical)
2000
1999
1998
1997 Eric Kerr (Douglas Byrd) * then called Storytelling
1996 Joey Ellis (High Point Central)
NC Radio Speaking State Champion
Year Winner
2016 Samhitha Sunkara (Ardrey Kell)
2015 Jimmy Long (Marvin Ridge)
2014 David Herrmann (Charlotte Latin)
2013 Micah Stubbs (Ardrey Kell)
2012 Austin Taggart (Ardrey Kell)
2011 Lane Fagan (Myers Park)
2010 Jake Spinella (Marvin Ridge)
NC Declamation State Champion
Year Winner
2018 Nikhita Nandura (Ardrey Kell)
2017 Nivi Ramasamy (Ardrey Kell)
2016 Nilaja Brown-Roberts (Phillip O. Berry)
2010 Brooke Carter (North Mecklenburg)
NC Expository Speaking State Champion
Year Winner
2016 Alex Brookins (Providence)
NC Informative Speaking State Champion
Year Winner
2018 Amy Murdock (Ardrey Kell)
2017 Christopher Murphy (Cumberland International Early College)
NC Individual Public Forum State Champion
Year Winner
2004 Amy Eagleburger (North Mecklenburg)
2003 Jordan Myers (Jay M. Robinson)
NC Policy Debate State Champion
Year Winner
1997 Amy Powell – Claire Ward (Northeastern)
1996 Kay Kang – Seth Kotch (Chapel Hill)
1995 Nicole Hess – Janet Hedgeco (Northwest Guilford)